Deutsche Kinderbücher

Etiketler

15 Mart 2018 Perşembe

Dans Eden Pirinçler

"Her kadının, günde en az bir defa bile olsa, kendi kendine ya da çevresindekilere sorduğu en popüler soru nedir?" diye soracak olursanız, çok büyük bir ihtimalle alacağınız cevapların büyük bir bölümünü, "Bugün ne pişirsem" cevabı oluşturur. Ben de bugün kendi kendime, "ne pişirsem?" diye düşünürken, uzun zamandır yapmadığım tavuklu pilav aklıma geldi. Zaten dolapta haşlanmış tavuk olduğundan dolayı, çok pratik bir şekilde, hemen hazır edebileceğimden, bu fikir hemen aklıma yattı. Hemen pirinçleri ıslamaya koyuldum. Bu sırada, içeride oynayan iki oğlumun, aynı oyuncağı istemesinden dolayı aralarında tartıştıklarını fark ettim. Hemen onları yanıma çağırdım ve onlara çok güzel bir şey vereceğimi söyledim. Aslında bunu öyle bilinçsizce söyledim ki, bunu söylerken ne vereceğim konusunda gerçekten hiçbir fikrim yoktu. Sadece onları sakinleştirmek amacıyla söylemiş olduğum bu sözü, mutlaka iyi bir şekilde değerlendirmeliydim. Belki buzdolabında bulunan küçük atıştırmalıklardan onlara verebilirim diye dolabın kapağını açtığımda, karşımda sirke şişesini görünce aklıma çok mükemmel bir fikir geldi. Zaten elimde olan pirinçler ve sirke, bu fikir için biçilmiş kaftan idi.Hem onları aralarındaki münakaşadan kurtaracak ve sakinleştirecek, hem de eğlenerek, küçük de olsa bir şeyler öğretecektim. Olaya biraz gizem ve biraz heyecan katmak için, ikisine de gözlerini kapatmasını ve avuçlarını açmasını söyledim. Daha sonra elimde bulunan pirinç kasesinden birkaç tane pirinç, ikisinin de avuçlarının içerisine koydum. Bunun ardından, bir su bardağı aldım ve bu bardağın üçte ikisi dolacak kadar normal musluk suyu ile su doldurdum. İçerisine de bir çay kaşığı karbonat koyup karıştırdım. Daha sonra çocuklara, ellerindeki pirinçleri suyun içerisine atmalarını söyledim. Onlar da, heyecanla ellerindeki pirinçleri suyun içerisine bıraktılar. Ancak hiç de umdukları gibi heyecanlı bir şey olmayınca, hayal kırıklığına uğradılar. Pirinçler suyun dibine battı ve öylece kalakaldı. Ben de hemen daha önceden yapmış olduğumuz deneylere dayanarak büyük oğluna dönerek, "Sence neden pirinçler suyun dibine battı?" diye sordum. O da bana hiç duraksamadan, pirinçlerin yoğunluklarının suyun yoğunluğundan daha büyük olduğunu söyleyince, ne kadar mutlu olduğumu düşünemezsiniz. Gerçekten daha ilkokul ikinci sınıfa giden oğlum, evde yapmış olduğumuz bu çok basit deneyler sayesinde, yoğunluk kavramını öğrenmiş oldu ve eminim ileride fen bilgisi dersi olduğunda bu konu karşısına gelince, çok büyük bir ön bilgi ile derse gireceğinden, hem kendine daha güvenecek hem de konuyu daha güzel anlayarak başarılı olacaktır. 
Tabii ki onlara bu kadar hayal kırıklığı yeter. Pirinçlerimiz suyun dinine battı ve öylece duruyorlar. "Eeee, bu mu yani?" dercesine bakarlarken, asıl hedefime odaklanarak, elimde bulunan sirke şişesinden yaklaşık bir yemek kaşığı suyun içerisine döktüm. Sirke, karbonat ile reaksiyona girdiğinden dolayı suyun içerisinde karbondioksit kabarcıkları oluştu ve saniyeler içerisinde pirinçlerimiz sanki dans edercesine suyun içerisinde hareket etmeye başladılar. Karbondioksit kabarcıkları sayesinde pirinçler suyun yüzeyine kadar ulaşıp, kabarcıklar patlayınca pirinçlerin tekrar aşağıya düşmesi çok güzel bir görüntü oluşturdu. Aslında evde gıda boyası olsaydı suyun içerisine birkaç damla gıda boyası da eklemek isterdim. Gıda boyası eklediğimizde, suyun içerisindeki rengarenk görüntü, pirinçlerin hareketi ve karbondioksit kabarcıklarının görüntüsü çok mükemmel bir sanat eseri havası veriyor. Neyse, onu da bir dahaki sefere yaparım. Çocukların bu görüntü çok hoşuna gittiği için suyumuzun içerisine biraz daha karbonat ve sirke eklemek zorunda kaldım, çünkü bu kadar küçük miktardaki karbonat ve sirkenin etkisi çok uzun sürmüyor ve kısa süre içerisinde tekrarlamak gerekiyor. Bu deneyimizde çocuklarıma hem yoğunluk kavramını bir kere daha göstermiş oldum, hem suyun içerisindeki küçük kabarcıkların karbondioksitten kaynaklandığını söylediğim için, yeni bir kavram öğrenmelerini sağladım. Hem de oldukça eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamış oldum. Ayrıca, sabırla gözlem yapma becerilerinin gelişmesine de katkısı oldu diyebilirim.
Bu deneyi yapmamız için gerekli olan malzemelerimiz ise, her mutfakta bulunabilen malzemeler olduğu için, hiç sıkıntı çekmeden yapılabilecek; basit, yaratıcı ve farklı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Yapacak olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum ve şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Kullanılan malzemeler:

- Bardak ya da şeffaf bir kavanoz
- Pirinç
- Karbonat
- Sirke
- Su
- Çay kaşığı
- Gıda boyası (Evde olmadığı için ben kullanamadım, ama görüntü zenginliği için kullanılırsa, daha güzel olacağını düşünüyorum)

2 yorum:

  1. Merhaba, son yazımda bloğunuzu tanıttım nacizane :) inşallah daha fazla kişiye ulaşır yayınlarınız. Sevgiler,

    YanıtlaSil
  2. Gördüm ve çoook sevindim. Aslında blogda yazmaya başladıktan sonra bana cesaretlendirici ilk mesajı siz attınız ve belki de o yüzden devamı geldi. Çoook teşekkürler ve sevgiler

    YanıtlaSil