Deutsche Kinderbücher

Etiketler

29 Mart 2018 Perşembe

Her Şeyin Gölgesi Var mıdır?Bu hafta okullar tatil olduğundan sabahları geç kalkıyoruz, tabi buna bağlı olarak da akşamları hemen uyuyamıyoruz. Dün gece yine oğlumu yatırmaya gittiğimde hiç uykusu olmadığı, uyuyamayacağı gözlerinin parıltısından belliydi. Önce biraz kitap okuduk, sonra ona birkaç bilmece sordum. En son, "Ben giderim o gider, önümde tin tin eder"  bilmecesini sorduğumda, uzun uzun düşündü ve sonra birkaç tiyo verdikten sonra doğru cevabı buldu. "Gölge"
Sonra bana, "Her şeyin gölgesi olur mu?" diye sorduğunda, şöyle bir düşündüm ve aklıma bir şey gelmedi. "Herhalde olur, ama emin değilim, sana yarın söylerim" dedim. Onu uyuttuktan sonra küçük bir araştırma yaptım. Veee gölgesi olmayan bir şey buldum. Bunu ona yarın göstermek için de sabırsızlandım. Sabah olduğunda oğlum, sormuş olduğu bu soruyu çoktan unutmuştu, ama ben bir fırsatını bulup hemen hatırlatmak ve ona gölgesi olmayan bir şeyi göstermek istedim. Bunun için onu diğer odaya çağırdım, perdeleri kapattım ve elime bir kibrit aldım. Daha sonra kibriti yakıp, duvardan 10-15 santim uzakta tuttum ve oğluma bir el feneri verdim. Ona el fenerini duvara doğru tutmasını söyledim. O da duvara doğru tuttu ve duvarda gözüken tek bölge benim elim ve kibritti, yani kibritin alevinin gölgesi gözükmüyordu. Ona dönerek, dün akşam sormuş olduğu "Her şeyin gölgesi var mıdır? sorusunun cevabını görsel olarak vermiş oldum. İyi ki de sorusunun cevabını dün akşam bilmiyormuşum, yoksa kibrit alevi deyip geçecektim ve belki de bunu sonradan bu şekilde göstermeyecektim. Bence göstererek-yaparak-yaşayarak öğretme, en kalıcı öğrenme şekli olduğunu düşünüyorum. Çok basit ve önemsiz gibi görünen ama tabii ki de çok önemli olan bu bilgiyi, oğlumun sormuş olduğun soru sayesinde ben de öğrenmiş, böylece bilgi dağarcığıma yeni bir bilgi eklemiş oldum, bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Çocuklarınızla yapabileceğiniz çok basit ve eğlenceli olan bu aktivite için gerekli olan malzemeler ise:
- Bir adet kibrit🔥
- Bir adet el feneri🔦
Yapacak olanlara bol eğlenceler diliyorum. Aktivitemizin içerisinde kibrit olduğu için "dikkat" diyorum.🔥🔥

8 yorum:

 1. Kışın elektrikler kesildiğinde mum ışında en çok sevdiğim oyundu. Hatırlatma için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben küçükken hiç yapmamıştım, şimdi oğlum sayesinde öğrenmiş oldum. sevgiler 😊

   Sil
 2. Merhaba ne güzel bir paylaşım bu. Soruların cevabı deneysel olunca hem unutulmuyor hem de çok daha eğlenceli oluyor.

  Bloguma yaptığınız ziyaret ve yorum için teşekkür ederim. İnşallah güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl bu güzel yorum için ben teşekkür ederim. Görüşmek dileğiyle 🙋

   Sil
 3. Çocuklarımıza öğretirken bizle de öğrenmeye devam ediyoruz. Çocuk sahibi olmanın en güzel taraflarından biri bence bu. Başlık dikkatimi çekti,merak ettim ve oğlunuz vesilesiyle ben de öğrendim :)
  Deeptone'dan geldim ve çok memnun oldum. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru yazmışsınız, gerçekten ben de çocuklarla birlikte çok şey öğrendim. Ayrıca Deeptone'ye bir teşekkür daha gelsin, sayesinde ben de çok blog tanımış oldum. Tanıştığımıza çok memnun aldım.
   Sevgilerle

   Sil
 4. Harika. Her birine yorum yapamadim, toptan yaziyorum. Harika.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel görüşünüz için asıl ben çok teşekkür ederim

   Sil