Deutsche Kinderbücher

Etiketler

25 Mart 2018 Pazar

Evde Renkli Yumurta Nasıl Yapılır?


Ähnliches Foto


Yakında başlayacak olan Paskalya Bayramı dolayısıyla, bütün marketlerde yerini alan renkli yumurtaları gören benim minikler, boyanmış olan rengarenk yumurtaları satın almak isteyince, buna bir çözüm bulmam gerekti. Bildiğim çok basit bir yöntem vardı aslında, ama sadece yumurtanın kabuğunun rengini sarıya ya da kırmızımsı bir renge dönüştürebilecek bir yöntem. Bunu bir çocuk kanalında izlemiştim ve bayağı ilgimi çekmişti, ama hiç yapmamıştım. Soğan kabuğu ile yumurtanın rengini değiştirmeBu yöntemle hem yumurtaya kimyasal boya girmediği için, yani doğal yöntemlerle boyandığından dolayı, yenmesinde de hiçbir sıkıntı olmuyor. Gönül rahatlığıyla evde çocuklarımıza renkli yumurta yapmış, hem de bu yapmış olduğumuz yumurtaların tadına bakma imkanına sahip olmuş oluruz diye düşündüm ve yapmaya karar verdim. Küçük oğlum ısrarla renkli yumurtalara doğru yönelince, ona evde daha güzellerini yapacağımızı, eğer bunları alırsak sadece birkaç defa bakıp, oynayıp, çöpe atacağımızı, yani ziyan olacağını; ama evde yaparsak, yaptıktan sonra onları yiyebileceğimizi söyledim. Onu bu şekilde ikna ettikten sonra eve geldik ve renkli yumurtalarımızı yapmaya koyulduk. Onlara sadece sarı ve kırmızı kabuklu yumurta yapacağımızı söyledim. Büyük oğlum Galatasaray'lı olduğu için bu olaya bayağı sevindi ve hiç başka bir renk konusunda ısrar etmedi. Küçük oğluma ise zaten sadece heyecan gerektiğinden, renk fark etmiyordu, yeter ki bir değişiklik olsun😊. Ben hemen yumurtalarımızı renklendirmek için gerekli olan malzemeleri hazırlamaya başladım. Bunun için gerekli olan malzemeler: 

- 2 Yumurta
- 2 Adet Soğan kabuğu (Bir adet kırmızı, bir adet sarı soğan kabuğu)
- Bez ya da Mendil
- Isıya Dayanıklı İp

Yapımı ise gerçekten çok çok basit oldu bizim için. Öncelikle iki adet temiz bez parçamızı (tabi mendil de kullanılabilir) mutfak tezgahımızın üzerine serdik. Daha sonra iki bezimizin üzerine de soğan kabuklarını yerleştirdik (birine kırmızı renkli soğan kabuğunu, diğerine ise sarı renkli olan soğanın kabuğunu). Ardından yumurtalarımızı soğan kabuklarının üzerine koyduk ve bezle yumurtamızı sıkıca kapattık. Bezin açılmaması için ağzını iple bağladık. İki yumurtayı da aynı bu şekilde yaptıktan sonra tenceremizde kaynamış olan suya yumurtalarımızı bıraktık ve yaklaşık 25-30 dakika boyunca haşladık. Kaynayan yumurtalarımızı kaşık ile sudan çıkardık ve soğumaya bıraktık. Elle tutulabilir sıcaklığa geldikten sonra, yumurtalarımızın üzerindeki bezi çıkarttık, soğan kabuklarından temizledik ve karşımızda iki tane renkli yumurtamız oluştu. Biri sapsarı, diğeri ise kırmızımsı. Yapımı hem çok basit oldu, hem de bekleme aşamasında, acaba neyle karşılaşacağımızı düşündüğümüzden heyecanlı bir bekleyiş oldu. Ayrıca marketlerde satılan, kimbilir ne zaman pişmiş olduğu belli olmayan, kimyasal boyalarla boyanmış, zararlı yumurtaları alıp, biraz sonra çöpe atacağımıza, evde tertemiz soğanımızın kabuğundan, tazecik yumurtamızla, mis gibi bir çalışma elde etmiş olduk. Yaparken ben bile çok eğlendim diyebilirim, hatta yumurtalar piştikten sonra, bezi açarken çocuklardan çok heyecanlandım. Ya olmamışsa diye de korktum. Ama açtığımda tam istediğim gibi mükemmel bir görüntü ile karşılaşınca çok da mutlu oldum. 
Hatta bir dahaki sefere, soğan kabuklarının arasına pirinç, mercimek taneleri, maydanoz ya da nane yaprakları da ekleyeceğim. Bu şekilde desenli ve renkli bir yumurta elde etmiş olacağız. Yumurta sevmeyen çocuklara da yumurtayı sevdirmek için bir vesile olabileceğinden, bütün annelere tavsiye ediyorum ve yapacak olan herkese bol eğlenceler diliyorum.

4 yorum:

 1. Eğlenceli bir etkinlik daha :)

  YanıtlaSil
 2. Deneyin derim. Çok zevkli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son yazımda seni mimledim :) Umarım yaparsın :) Şuradan ulaşabilirsin >> https://icimdebirfisilti.blogspot.com.tr/2018/03/mim-blog-yazarlarn-tanma.html

   Sil
 3. Şimdi yazmaya başlıyorum. Çok güzel bir çalışma, teşekkürler...

  YanıtlaSil