Deutsche Kinderbücher

Etiketler

23 Mart 2018 Cuma

Patates Lambası

Yedi yaşındaki oğlum Eymen, araştırmayı, deneyler yapmayı, yeni yerler, yeni şeyler görmeyi ve keşfetmeyi çok sever. Ben de onun boş zamanlarında, hem bu ilgisini tatmin etmek, hem de ufkunu genişletmek adına birlikte neler yapabileceğimiz konusunda küçük bir araştırma yaptım. Yapacağımız çalışmanın, hem evde yapılabilecek basit bir aktivite olması, hem kullanılacak olan malzemelerin kolaylıkla temin edilebilecek ya da evde bulunabilecek nitelikte olması tabii ki ilk tercihimdi. İnternet sayfalarında gezinirken, karşıma patates lambası çıktı. Ben bugüne kadar patatesi yiyecek olmasının dışında, sadece birkaç kez okulda patates baskısı için kullanmıştım. Onun dışında bir şeye yarayacağını hiç düşünmemiştim. Benim bile gerçekten çok ilgimi çeken bu deneyin, eminim oğlumu da çok heyecanlandıracağını ve yaparken çok zevk duyacağını düşündüğümden, hemen bu aktiviteyi yapmaya karar verdim. Gerekli olan malzemelere baktığımda, hemen hemen hepsinin evde olan malzemelerden oluştuğunu gördüğümde sevincim iki kat arttı diyebilirim. Almam gereken sadece bakır tel ve bakır çubuk vardı. Bunları da oğlumu okuldan almaya gittiğimde, geri dönüş yolunda nalburdan kolaylıkla temin edebileceğimden, benim için hiçbir sıkıntı yoktu. Bu zamana kadar oğlumla pek çok aktivite yapmamıza karşın, ilk defa bu patates lambası deneyi beni çok heyecanlandırdı. Sanırım bu zamana kadar yapmış olduklarımızı, ben hayatımda en az birkaç defa, ya çocukluğumda öğretmenlerimle ya da okulda öğrencilerimle birlikte yapmıştım. Ancak bu deneyi ilk defa oğlumla birlikte yapacağımdan dolayı, nasıl bir şeyle karşılaşacağımız benim için de sürpriz olacağından, bu kadar heyecan duyduğumu sanıyorum.
Öncelikle evde olan malzemelerimi hazırlayıp, hepsini bir karton kutunun içerisine koydum. Deneyimiz için gerekli olan malzemeler:
- İki adet küçük boy patates (8 dakika pişirilmiş)
- Üç adet bakır tel
- İki adet bakır çubuk
- İki adet çivi
- Bir adet küçük ampul  (1,5 v)
Oğlumu okuldan aldıktan sonra geri dönüş yolunda, nalbura uğradık ve evimizde bulunmayan iki adet bakır çubuk ve üç adet bakır teli satın aldık. Oğlum bana bunları neden aldığınızı sorduğunda, ona çok güzel bir sürprizim olduğunu, birlikte çok güzel bir deney yapacağımızı, hatta yapmak için çok sabırsızlandığımı söyledim. Israrla bana ne deneyi yapacağımızı sorduğunda, ben de ona patates lambası oluşturacağımızı söyledim. Tam tahmin ettiğim gibi oğlumun da çok ilgisini çekti. Hızlıca eve gittik ve hazırlamış olduğum kutunun içerisine, yeni aldığımız malzemelerimizi de koyduk. Hemen ev moduna geçtikten sonra, heyecanla deneyimizi yapmaya başladık. Aslında bende biraz tedirginlik de vardı, çünkü sonucunu daha önce kendi gözlerimle görmediğim için, "Ya başaramazsak!" endişesi taşıyordum. 
Öncelikle patateslerimizin içini ampulümüzün sap kısmı sağacak şekilde oyduk. Daha sonra, iki bakır telimizi, iki bakır çubuğumuzun etrafına sardık. Her birini birer patatese sapladık. Üçüncü bakır telimizin bir ucunu çivilerden birine,diğer ucunu ise diğer çiviye sarıp, yine patateslerimize sapladık. Tabi bunların birbirine temas etmemesi için, birbirine çok yaklaştırmadan, aralıklı olarak batırdık. Son olarak ise ampulümüzü telin gevşek iki ucuna temas edecek şekilde patatesin içerisine yerleştirdik. Gerçekten inanılması zor gibi gözükse de,  ampulümüz yandı. Oğlumla ikimiz şaşkınlığımızı ve sevincimizi gizleyemeyen gözlerle birbirimize bakıp sarıldık. Bu deneyimiz bizim için hem heyecan dolu, hem de çok eğlenceli oldu diyebilirim. Yapımının çok kolay olması ve malzemelerinin de çok kolay temin edilebilmesinden dolayı bu deneyi herkese tavsiye ediyorum.

2 yorum:

  1. Allahım ne güzel yaratıcı deneyler bunlar.. Siz yazdıkça bilgileniyorum ben de :) Teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Bilgi paylaşıldıkça güzelleşir ve değer kazanır, değil mi?
    Teşekkürler yorumunuz için. Sevgiler

    YanıtlaSil