Deutsche Kinderbücher

Etiketler

4 Mart 2018 Pazar

Hokus Pokus


Öğrencilik yıllarımda okulda öğretmenimizle yapmış olduğumuz sihirli yazı deneyi aklıma geldiğimde, bunu mutlaka çocuklarımla birlikte de yapmalıyım diye düşündüm. Gerçekten beni öylesine etkilemiş olacak ki, yıllar geçse de öğretmenim, sınıfım ve arkadaşlarımla birlikte hatırladığım güzel anılardan bir tanesi olarak hala hafızamda. Öğretmenler için sınıf ortamında, anne-babalar için ise ev ortamında yapılabilecek, hem çok basit, hem çok eğlenceli, hem de eğitici bir aktivite diyebilirim. 
Çocukların deneyin sonunda vovvv diyebileceği, eğlenceli, heyecanlı ve eğitici deneyimizi yapmak için gerekli olan malzemelerimiz: 

- Bir adet limon
- Limon sıkacağı
- Kulak kürdanı  (ucu pamuklu)
- Kağıt
- Ütü

Öncelikle limonunuzu limon sıkacağı ile sıkıyoruz. Daha sonra ucu pamuklu kulak kürdanımızı limon suyunun içerisine batırıyoruz. Limonun içine batırdığımız kürdanı, boş olan beyaz kağıdımızın üzerine,  aynı kalemle yazı yazar gibi istediğimiz herhangi bir şeyi yazıyoruz ya da bir şekil çiziyoruz. Tabii ki yazmış olduğumuz yazı ya da çizmiş olduğumuz şekil, bu aşamada gözükmüyor. Kağıdımızın kurumasını bekliyoruz. Kağıdımız tamamen kuruduktan sonra ütü ile kağıdımızı ısıtıyoruz. İşte bu esnada Hokus-Pokus olayı meydana geliyor. Yani az önce pamuklu kürdanla yazmış olduğumuz yazı ya da çizmiş olduğumuz şekil, kahverengimsi bir renkte meydana çıkıyor. 
Bu deneyi oğlumla birlikte yaptıktan sonra ona, her madde için gerekli olan yanma ısısının farklı olduğunu söyledim. Yani burada limon suyunun yanma ısısının, kağıdın yanma ısısından daha düşük olduğunu göstererek anlattım. Limon suyunun yanma ısısı daha düşük olduğu için, öncelikle limon suyu kahverengimsi renk aldı. 
Oğlum bu deneyden de gerçekten çok büyük zevk aldı ve yine arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Bana, okulda arkadaşları ile birlikte bu deneyi yapıp yapamayacağını sordu.Ancak deneyimizin malzemelerinin içerisinde ütü olduğu için izin veremedim. Sadece okulda arkadaşlarına nasıl yaptığımızı aşamalarıyla anlatabileceğini söyledim. Eminim büyük bir heyecanla yarın herkese bu deneyimizi anlatacaktır. Tabii ki burada çocuğumun bu deney sonucunda hem eğlendiğini, hem öğrendiğini gördüm ve okulda arkadaşlarına bunu anlatırken de topluluk karşısında konuşma yeteneğinin gelişeceğini, kendine güven duygusunun artacağını düşünüyorum.

Belki günümüzün içerisinde sadece on dakikamızı alan bu çalışmamız, çocuğunuzun belki de hayatı boyunca unutamayacağı çok güzel anılardan bir tanesi olacaktır. Hem eğlenecek,hem öğrenecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme