Deutsche Kinderbücher

Etiketler

6 Mart 2018 Salı

Patlamayan BalonBugün oğlumun sınıfında bir arkadaşının doğum günü vardı. Akşam eve gelince sınıfta kutladıkları doğum gününü ayrıntılarıyla anlattı. Yedikleri pastanın şeklinden, lezzetinden tutun da, içtikleri meyve suyunun rengine kadar, hatta bunları yiyip içtikten sonra oynadıkları oyuna kadar hepsini ezberledim diyebilirim. Doğum günü kutlaması bittikten sonra, öğretmenimiz sınıfı süsledikleri balonları çocuklara dağıtmış. Oğlum da eve iki tane balon getirdi. Kardeşiyle biraz, balonla futbol oynadıktan sonra canları sıkıldığını farkettim. Onlara, bu zamana kadar hiç patlamayan balon görüp görmediklerini sordum. Onlardan, "görmedik" cevabını aldıktan sonra, birazdan göreceklerini söyledim ve onlarla küçük bir etkinlik yapmaya karar verdim. Patlamayan balon etkinliği. 


Bu etkinliğimiz için gerekli olan malzemelerimiz: 

- 2 adet balon
- Su
- Kibrit ya da çakmak
- Mum

Öncelikle kibrit ya da çakmakla mumu yakıyoruz. Daha sonra balonlardan birini şişiriyoruz ve içini havayla dolduruyoruz. Daha sonra balonu,  yanmakta olan mumun üzerine doğru yaklaştırıyoruz. İşte o anda: Bommmm. Balonumuz patladı. 

İkinci aşama olarak, mumumuzu söndürdüysek yeniden yakıyoruz ve diğer balonumuzun içini suyla doldurarak şişiriyoruz. Yine yanmakta olan mumun üzerine doğru yaklaştırıyoruz. Bu defa balonumuzun patlamadığını görüyoruz. 
"İlk balonumuz mumun sıcaklığına dayanamazken, ikinci balonumuz neden dayandı acaba?" şeklinde bir soruyla çocuğumuzu, doğru cevabı kendisi bulabilmesi için yönlendiriyoruz. Cevabınız ise kısaca "SU"dur. Biraz daha açıklamak gerekirse, balonun içerisinde bulunan su, ısıyı hızlı bir şekilde soğurur. Yani ısınan su yükselir ve balonun tabanına değen yere soğuk su gelir. Böylece balonumuz yanma sıcaklığına ulaşamadığından patlamaz.

Bugünkü doğum günü eğlencesinin bize kazandırmış olduğu eğlencenin yanısıra, küçük bir deney yapmamıza da ön ayak olduğu için (balonlar sayesinde), doğum günü çocuğumuzun yeni yaşını buradan tekrar kutluyorum ve sağlıklı, mutlu, başarılı nice yaşlar diliyorum. 🎂

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme