Deutsche Kinderbücher

Etiketler

24 Mart 2018 Cumartesi

Limondan Pil Yapmak


Dünkü yapmış olduğumuz patates ampulü deneyi oğlumun o kadar çok hoşuna gitmiş olacak ki, akşam eve gelince babasına ballandıra ballandıra anlattığını görünce, bu türlü deney ve aktiviteleri çoğaltmaya karar verdim. Dünkü deneyden sonra, patatese karşı olan bakış açım gerçekten çok değişti diyebilirim😊 . Önceden gözümde sadece bir besin kaynağı iken, şimdi ise hem besin, hem de bir enerji kaynağı. Acaba patates dışında hangi yiyeceklerle bu türlü faaliyetler yapabiliriz diye araştırırken, ilk olarak gözüme limon çarptı. Limonun da hemen hemen apaynı işlevi yaptığını gördüm. Ayrıca kullanacağım malzemeler de neredeyse dünkülerin aynısı olduğu için, hemen bugün de bu "Limondan Pil Yapmak" deneyini yapmaya karar verdim. Buzdolabını açıp yeterli limon olup olmadığına baktığımda, 4 tane limon olduğunu gördüm. Bunun da bana yeteceğini düşündüm. 
Oğlumu okuldan almaya gittiğimde yüzündeki mutluluk ifadesini görünce hemen dünkü yapmış olduğumuz aktiviteyi okulda da anlattığını anladım. "Bugün okul nasıl geçti?" diye sorduğumda, bana patates ampulü deneyimizi öğretmenine ve arkadaşlarına anlattığını, hepsinin çok merak ettiğini ve bir gün okulda da yapıp yapamayacağını sordu. Ben de öğretmeni izin verirse, tabii ki yapabileceğini söyleyince sevinerek bir "oleey"dedi. Bu sırada bir arkadaşı da yanımıza gelerek,  Eymen'in onlara çok güzel bir deney yaptığımızı anlattığını ve bir gün onun da bize gelip, beraberce yapıp yapamayacağımızı sordu. Ben de ona bugün de farklı bir deney yapacağımızı, eğer annesi izin verirse bize gelebileceğini ve bugünkü deneyimizi ona da gösterebileceğimizi söyledim. Bu sırada onu almaya gelen annesini beraberce gördük ve izin istedik. Hatta isterse annesinin de bizimle birlikte gelebileceğini söyledik. O da severek kabul etti ve böylece deneyimizi iki anne-iki çocuk şeklinde yapmaya karar verdik. Eve geldiğimizde önce küçük bir şeyler atıştırdık, kahvemizi içtik ve çocukların sabırsızlıklarına daha fazla dayanamayarak, hemen deneyimizi yapmaya koyulduk. Öncelikle kullanacağımız malzemelerimizi masamızın üzerine koyduk. Bunlar: 

- Dört adet limon
- Dört adet bakır para 
- Dört adet çivi
-  Bir adet LED lamba
- Tel ya da kablo

İlk önce, her limonumuza birer adet çivi batırdık. Daha sonra çividen biraz uzağa, bakır paralarımızı batırdık. Bakır paraları direk olarak batırmak zor olduğu için, önce bıçakla biraz kestik, daha sonra kesik olan yerin içerisine paralarımızı batırdık. Son olarak ise kablomuzu çivi- para -çivi-para sıralamasına göre birbirine bağladık. Aslında buradaki çivi ve paranın; birinin eksi, birinin artı kutup olduğu için elektrik oluşturduğunu, bu şekilde akım hareketi sağladığını söyledik. Daha sonra ise bir ucu boşta kalan bağlantı kablolarımıza temas edecek şekilde ampulümüze ekledik. Veeee küçük bir aydınlık elde etmiş olduk. Tabi bizim küçüklerin de mutluluğuna diyecek yoktu. Böyle küçük bir deneyi arkadaşı ile birlikte yapmış olmanın sevinci, hem oğlumu hem de arkadaşını daha çok motive ettiğini ve böyle aktivitelere karşı daha fazla ilgi duyacağını, ileriki zamanlarda bu konuların derste karşılarına çıkmasıyla daha başarılı olacaklarını düşünüyorum ve tüm annelere tavsiye ediyorum. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme