Deutsche Kinderbücher

Etiketler

17 Mart 2018 Cumartesi

Ay Kumu

Ailece yiyeceğimiz mükemmel bir akşam yemeği menüsüne tatlı olarak, leziz mi leziz bir irmik helvası yapmayı düşündüm. Zaten ne zamandır da yapmamıştım. Çocukların da çok hoşuna gittiği için, bu fikir kafama yattı ve hemen yapmak için malzemelerimi çıkarttım. Bir yandan fırında yemeklerim pişerken, bir yandan da hemen tatlımı yapar ve mutfakta işimi bitiririm diye düşündüm. Tam bütün malzemeleri önüme serdiğimde, şeker miktarının bu tatlı için hiç de yeterli olmadığını farkettim. Tüh! Çok da heveslenmiş; yapmaya, hatta ve hatta yemeye iyice motive olmuştum. Fırında yemek pişiyor olmasa, hemen marketten bir koşu şeker alıp gelirdim, ama maalesef bu durumda evi yalnız bırakamayacağımdan, benim irmik tatlısı fikrim, sanırım yarına kaldı.😔Malzemeleri tekrar yerine geri kaldırırken, aklıma dün bir televizyon programında gördüğüm "Ay Kumu" fikri geldi. Hatta izlerken çok da hoşuma gitmiş, mutlaka ben de yapmalıyım diye düşünmüştüm. Çocuklar için hazır alınan oyun hamurlarının hiç sağlıklı olmadığını düşündüğümden, oğlum bunlarla oynarken "ya ağzına sürerse" düşüncesiyle, sürekli gözümün üzerinde olması gerekiyor. Aslında bunlarla oynamasına gönlüm hiç razı olmuyor, ancak farklı etkinlikler yapma ihtiyacından dolayı, arada sırada oynamasına izin veriyorum. 
Ama Ay Kumu tamamen yiyecek malzemelerinden oluştuğu için, hiçbir şekilde çocuğa zarar vermeyeceğini bildiğimden, hem aklım kalmayacak, hem gözümün sürekli üzerinde olması gerekmeyecek, hem de alternatif yeni bir oyun kaynağı elde etmiş olacağız. Eminim bu farklı oyun sayesinde oğlum da çok eğlenecek. Bu yüzden malzemelerimi yerlerine geri kaldırmadım ve hemen Ay Kumu yapmaya koyuldum. Genişçe bir leğenin içerisine irmik, un, tarçın ve bir miktar bebe yağı dökerek hepsini karıştırdım. Şekil verebileceğimiz nemliliğe ulaştıktan sonra, kıvamının hazır olduğunu düşündüm ve hemen oğlumun bebek küvetine döktüm. Oğlumu da küvetin diğer ucuna oturttum ve içerisinde istediği gibi oynayabileceğini, farklı şekiller yapabileceğini söyledim. Yazın parka giderken götürdüğümüz plastik kovası,tırmığı ve küreğini de verdim. En azından 45 dakika boyunca, pür dikkat bu Ay Kumu ile oynadı ve çok mutlu oldu. Bu kış ortasında, sanki sahil kenarındaki ıslak kumlarla kale yaparmışçasına evde eğlenmiş oldu ve bu hazzı yaşadı. Bu akşam yemekten sonra, irmik tatlısı yemedik ama irmikli çok güzel dakikalar geçirmiş olduk. Oyunumuz bittikten sonra, Ay Kumumuzu kapalı bir kabının içerisine koyduk ve bu şekilde muhafaza ederek, başka bir gün tekrar oynamak üzere kaldırdık. Bugünkü yapmış olduğumuz bu aktivite, hem malzeme açısından  çok pratik ve ucuz (evde elimin altında bulunabilecek materyallerden oluştuğu için), hem de oğlumun yaratıcılığının gelişmesi için çok faydalı olduğundan, herkese tavsiye ediyorum ve güzel dakikalar geçirmenizi diliyorum. 

Bu aktivitemizi yaparken kullandığımız malzemelerimiz:

- Üç su bardağı un 
- Bir su bardağı irmik 
- Bir tatlı kaşığı tarçın 
- Yarım su bardağı bebe yağı4 yorum:

  1. Merhaba Momentos blog keşiflerinden geldim.İrmik tatlısı yapamamışsınız ama çocuğunuz için daha iyi bir şey yapmışsınız. Sevgiler 😊

    YanıtlaSil
  2. Evet, daha tatlı oldu. İlginiz için teşekkürler ve sevgiler 😊

    YanıtlaSil
  3. Sıkı takipcinizim. Bunuda mutlaka uygulayacağım.

    YanıtlaSil