Deutsche Kinderbücher

Etiketler

1 Mart 2018 Perşembe

Suda sebze yetiştirme 🌱

"Çocuğuma yeşil sebze yediremiyorum. Pırasanın adını bile duyduğumda sofraya getiremiyorum." Diyen anneler için bugün çocuklara sebzeleri sevdirebilecek bir deney yapacağız. Bu deneyi anne ve çocuk beraber yaptığında çocuğun hem yaparak-yaşayarak öğrenme becerisi gelişecek hem de bir şeyleri üretmenin sevincini yaşayacak. Ayrıca bu deney sayesinde mutfak masrafımız da bir miktar azalacak. Salata yaparken doğradığımız marulun ya da pırasa yemeği yaparken doğradığınız pırasanın kök kısmını ne yapıyorsunuz?
Diye sorduğumda bir çok kişinin cevabı, çöpe atıyoruz olacaktır. ( Bir hafta öncesine kadar benim cevabım da öyleydi 😊) 
Pekala topraksız ortamda, evde, sadece suyun içerisinde marul ya da pırasa yetiştirilebilir mi? Diye sorduğumda cevabınız ne olurdu? Bugünden itibaren cevabınız evet olacak.🌱
Bundan sonra marul ve pırasa köklerini çöpe atmak yerine içi su dolu olan küçük kasenin ya da bardağın içine koyup onları yeniden büyüteceğiz. Bunu çocuğumuzla birlikte yaptığımızda onun bir şeyleri üretme, büyütme, sahiplenme duygusunu geliştireceğiz. Eminim herkes (tabii ki en çok da çocuklar) emek verdiği şeye daha çok değer verir. Çocuğun, adını bile duymak istemediği pırasanın her gün yeşerdiğini, büyüdüğünü gözlemlemesi; tabi bir de bunu evin içerisinde, mutfakta küçücük bir kasenin içerisinde olduğunu görmesi eminim heyecanına heyecan katacaktır. Kendi yetiştirmiş olduğu ürünün tadına bakmak isteyecek ve belkide bu sayede pırasayı seven bir çocuğumuz olacaktır. 

Bu deneymiz için gerekli olan malzemelerimiz: 
- Marul kökü (salataya doğradıktan sonra geriye kalan, genellikle çöpe atılan kısım)
- Pırasa kökü (pırasayı doğradıktan sonra geriye kalan, genellikle çöpe atılan kısım)
- Küçük bir kase (eğer hem pırasa hem de marul deneyini yapmak istiyorsak 2 küçük kase)
- Su

Bu deneyimizi yapmak gerçekten çok kolay. Yapmamız gereken tek şey, kaselerimizin içine yarısı dolacak şekilde su koymak. Daha sonra pırasa köklerimizi ve/veya marul köklerimizi bu kaselerin içerisine yerleştirmek. Bundan sonrası sadece beklemek ve gözlemlemek. Kaselerinizin içerisindeki su azaldıkça yeniden su koymak. İşte hepsi bu kadar. Yaklaşık onuncu günün sonunda artık yemeye hazır bir adet marulumuz ve pırasamız olacaktır.

Bu deney sayesinde çocuğunuz hem canlılar için suyun önemini anlayacak hem bir bitkinin oluşumunu ve gelişimini gözlemleyecek hem de kendi yetiştirmiş olduğundan dolayı pırasa ya da marul onun için değerli hale gelecektir. Artık pırasa sofraya geldiğinde belki de iştahla yiyeceği bir sebze olacaktır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder