Deutsche Kinderbücher

Etiketler

9 Mart 2018 Cuma

Siz Hiç Saydam Yumurta Gördünüz mü?

Yumurtanın kabuğu saydam olsaydı nasıl görünürdü, hiç düşündünüz mü? Bunu küçücük, çok basit ve eğitici bir deneyle gerçekleştirmek ister misiniz? O zaman hemen elimize bir yumurta ve bir bardak sirke alıyoruz. Benim evimde şuan elma sirkesi olduğu için elma sirkesi kullandım, ama üzüm sirkesi ya da diğer sirkeler de kullanılabilir. Tabi ben bu deneyi sadece kendim görmek için değil, - ki zaten biliyorum, çok önceden okulda biz bu deneyi yapmıştık-  çocuklarıma göstermek için yapıyorum. Onların da çok ilgisini çekeceğini ve bu şekilde ileriki yıllarda kimya derslerinde karşılarına çıkacak olan kalsiyum, asit, karbondioksit gibi bazı kavramları bu küçük deney sayesinde öğreneceklerini, en azından kulak dolgunluğu oluşturacağını düşünüyorum. Aslında deneyimizi yapmak çok basit, yapmamız gereken tek şey bir adet yumurtamızı, sirke dolu bardağın içerisine koymak ve bir gün bekletmek. Bu bir günün sonunda yumurtamızı sirkeli suyun içerisinden çıkarıp,yumurtanın dış kısmını, yani kabuğunu yavaş yavaş elimizle ovuyoruz. Tamamen saydam, cam gibi bir görüntü elde ediyoruz. Hatta sadece saydam bir görüntü elde etmekle kalmıyoruz, bunun yanında yumurtamız elastik bir yapıya da dönüşüyor. Jöle görünümlü bir yumurtaya sahip oluyoruz. Hatta istersek yumurtamızı çok fazla sıkmadan, elimizde tutup sallayarak içindeki sarısını hareket ettirebiliriz ve bunu çok net bir şekilde gözlemleyebiliriz. Bana bile eğlenceli gelen bu deneyin çocuklarımı da eğlendiğiceğini düşünerek, hemen yapmaya hemen başladık. Bir gün önceden sirkeye batırmış olduğumuz yumurtamızı yavaşça bardağın içerisinden çıkarttık. Yumurtayı ovma işlemine ilk önce ben başladım ve nasıl yapıldığını çocuklarıma gösterdim. Baş parmağımızla yavaş yavaş yumurtanın kabuğunu ovarak saydam bir hale getirmiş olacağımızı söyledim ve geriye kalan kısmını da oğlum devam etti. En sonunda tamamen saydam olduktan sonra sevinçten gözlerinin içi parladı. Oğlum, yumurtayı büyük bir miskete benzetti😊 Elinde çok fazla sıkmadan oynayabileceğini söyledim.
Bana "Nasıl böyle gözükebildi?" diye sorduğunda ona, yaşına göre basitçe anlatmaya çalıştım. Yumurta kabuğunun kalsiyumdan oluştuğunu ve sirkenin içerisinde bulunan asetik asitin kalsiyumla yani yumurtamızın kabuğuyla buluştuğunda onu erittiğini, yani yok ettiğini söyledim. Böylece yumurtamızın saydam bir görüntü elde ettiğini belirttim.
Çok kolay elde edilebilen ya da tamamen evde bulunan malzemelerle yapılan bu etkinliğimiz için kullandıklarımız:

- Bir bardak sirke
- Bir adet yumurta

Yine eğlenceli, eğitici hatta çocuklarımın bence hiç unutamayacağı bir deneyi evde basitçe yapmış olduk. Hatta bu deneyi biraz daha aksiyonlu yapmak istiyorsanız, yumurta yerine, et yemeklerinden arta kalan bir kemiği de kullanabilirsiniz. Böyle bir parça kemiği sirkenin içerisinde yaklaşık bir hafta bekletirseniz, kemikteki kalsiyumlar tamamen yok olacağından elastik bir yapıya bürünecektir ve kemik yaklaşık bir hafta sonunda eğilebilecek, hatta düğüm yapılabilecek kıvama gelecektir.  Ayrıca çocuğumuza, çok fazla asitli yiyecekler ya da içecekler tüketirse, dişlerinin de bu asit sayesinde daha çabuk çürüyeceğini ya da zarar göreceğini görsel olarak da anlatmış oluruz.  Bu şekilde çocuklar çok önemli olan diş sağlığı konusunda da bilgi edinmiş; görerek, yaparak ve yaşayarak öğrenmenin de avantajlarından yararlanmış olurlar. 

4 yorum:

 1. İlginçmiş. Yeğenlerimle bir deneyelim bakalım ne tepki verecekler :) Teşekkürler bu güzel deney paylaşımı için. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 2. İlginiz için ben teşekkür ederim. Benim oğlum en çok bu deneyde eğlenmişti. Bunu da yapmanızı tavsiye ederim.
  https://berlin7586.blogspot.de/2018/03/sihirbaz-kalem.html?m=1

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba, bu deneyi kendi kendime yaptım. Bu benim için ön çalışma oldu:) Torunlarım gelince, birlikte yapacağız. Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim. Ne kadar güzel bir babaannesiniz. Asıl ben çok teşekkür ederim. Sevgilerimle

   Sil