Deutsche Kinderbücher

Etiketler

16 Mart 2018 Cuma

Kutuptaki Hayvanlar Üşümez mi?Küçüklüğümden beri belgesel izlemeye bayılırım. Ne zaman fırsat bulsam, hemen bir belgesel arayışına düşer ve ilginç bir bölüm bulduktan sonra kahvemi yapar, keyifle belgeselimi izlerim. Geçen gün evde kutup hayvanları ile ilgili bir bölüm izlerken, büyük oğlum Eymen yanıma gelip, "Anne, bu hayvanlar oradaki soğukta hiç üşümüyorlar mı?" diye sordu. Ben ise hiç beklemediğim bu soru karşısında, o hayvanların mutlaka farklı bir yapıda olduğunu, bu yüzden üşüyeceklerini zannetmediğimi söyledim. Çünkü bildiğim kadarıyla, üşüyen insan ya da hayvan; hareketlerinde, yürüyüşünde, sesinde, işlevsel fonksiyonlarında mutlaka farklılık gösterir. Ancak bu zamana kadar bir sürü belgesel izledim ve izlediğim bu belgesellere dayanarak,  üşüdüklerini hiç farketmedim, fakat oğluma da yanlış bir bilgi vermek istemedim. Bu yüzden hemen internetten, kutup hayvanlarının üşüyüp üşümediklerine baktım. Cevabını, ben de oğlum sayesinde öğrenmiş oldum. Evet, kutupta yaşayan hayvanlar üşümezmiş, çünkü onların derilerindeki kürk yapısı biraz daha farklıymış. Ayrıca kürkü olmayan hayvanların ise, yağ tabakasının daha kalın olmasından dolayı üşümediklerini öğrendim. Tabi oğluma bunları sözel olarak anlattığımda, bunun çok fazla etkili olmayacağını düşündüğümden, hemen küçük bir deneyle bunu oğluma göstermek istedim. Tabi kürklü hayvanlarla ilgili herhangi bir deney yapamayacağım için, hemen kürkü olmayan hayvanların nasıl üşümeyeceğini göstermek amacıyla küçük bir deney yapmaya karar verdim. Bunun için hemen buzdolabımızın buzluğundan, küp halindeki buz tabakamızı aldım ve içerisindeki buzları hemen bir sürahinin içerisine koydum. Biraz daha hızlı bir şekilde buzların çözülmesi için, sürahinin içerisine bir miktar musluk suyu doldurdum. Buzlarımız çözüldükten sonra oğluma, elini bu sürahinin içerisine sokmasını söyledim. O da elini sürahinin içerisine sokar sokmaz, üşümesi ile elini geri çıkarması bir oldu. Üşüyüp üşümediğini sorduğumda,  çok üşüdüğünü, çünkü sürahideki buzlu suyun çok soğuk olduğunu söyledi. Ben ise daha sonra ona ince, plastik bir eldiven verdim ve eline giymesini söyledim. Daha sonra elime almış olduğum margarini, oğlumun eldivenli eline bol miktarda sürdüm. Elleri tamamen margarine bulanınca, elini yine aynı buzlu suyun içerisine sokmasını söyledim. Biraz çekinerek de olsa (üşüyeceğini düşündüğünden dolayı) yine elini buzlu suyun içerisine soktu; ancak bu defa hemen çıkartmadı. Gözlerimin içerisine şaşırmış bir ifadeyle bakarak, "Bu sefer, o kadar çok soğuk değil" dedi. Ben de ona, aslında suyun aynı soğuklukta olduğunu, ancak elinin üzerindeki yağ tabakasından dolayı soğuğu çok fazla hissetmediğini söyledim. Kutup hayvanlarında da böyle kalın bir yağ tabakası bulunduğunu, bu yüzden onların da soğuğu çok fazla hissetmediklerini anlattım. (Eldiveni giydirmemin nedeni eline süreceğim margarinin, elini yapış yapış yapmaması, temizliğinin kolay olabilmesi için)
Oğlumun sormuş olduğu bu soruya,("Kutuptaki hayvanlar üşümez mi?") anlayacağı bir şekilde cevap vermiş olmanın sevinci ve aynı zamanda, benim de kendi bilgi dağarcığıma yeni bir şeyler eklenmiş olduğu için çok mutlu oldum. 
Bence, bu yapmış olduğumuz küçük deney için, illa ki çocuğumuzun böyle bir soru sormasına gerek yok. Ona bu soruyu, aklınıza geldiği bir anda ya da en güzeli, bu yazıyı okuduğunuz zaman kendiniz yöneltebilirsiniz. Alacağımız cevaba göre de, uygulamalı olarak bu deneyi yapmak ve anlatmak çok daha akılda kalıcı olacaktır. Zaten hem çok basit, hem de kullanacağımız malzemeler açısından (her evde bulunabilecek yapıda olduğu için) çok pratik olduğundan, kolay bir şekilde hazırlayabilir ve çocuğunuza uygulamalı olarak gösterebilirsiniz.

Kullanacağımız malzemeler:

- Buz 
- Sürahi 
- Su
- Plastik eldiven 
- Margarin 
4 yorum:

 1. Ne kadar güzel, çocuklarınıza böyle deneyler sunmanız. Bizlerle paylaşmanız da ayırı güzel. Hiç sıkılmadan okudum. Emeğinize sağlık :))

  YanıtlaSil
 2. Sizin de okuyup beğenmeniz, ilgi göstermeniz benim için çok değerli ve çok güzel. Yorumunuz için ayrıca teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Beğenerek takip ediyorum şimdilik bu deneyler için benim kızım küçük ama çok güzel ve akılda kalıcı anlatımınız olduğu için zamanı gelince severek ve eğlenerek uygulayacağız. Emeğiniz için tesekkurler

  YanıtlaSil
 4. Ben de ilginiz icin cok tesekkür ederim. Insallah kücük kizinizla daha nice aktiviteler yapar ve beni hatirlarsiniz. Sevgilerle

  YanıtlaSil