Deutsche Kinderbücher

Etiketler

17 Nisan 2018 Salı

Renklerin Oluşumu- Yürüyen RenklerDün akşam okuldan geldikten sonra heyecanla çantasından boyalarını, kalemlerini çıkaran oğlum, hemen resim yapmaya koyuldu. Bu resim yapma isteği ve heyecanı nereden geldi anlayamadım ama, resim yaparken kendini iyice kaptırdığını görünce, kendi haline bıraktım. Yanından geçerken şöyle bir göz attığımda, gökyüzünden aşağı doğru uzanan bir dere, etrafında ağaçlar ve bir ev resmi yaptığını gördüm. Bu resim bana küçüklüğümde yapmış olduğum resimleri hatırlattı. Ben de aynen buna benzer şekiller çizip, rengarenk boyardım. Mutfağa geçip akşam yemeğini hazırlarken,  oğlumun "anne" diye seslenişini duyunca yanına gittim. Odaya girdiğimde masanın altına, sağa-sola, etrafa bakındığını ve bir şeyler aradığını fark ettim. Ne aradığını sorduğumda bana, yeşil renkli boyasının kayıp olduğunu, eğer bulamazsa yaptığı ağaçları boyayamayacağını ve bu zamana kadar boşuna uğraşmış olacağını söyledi. Ben de boşuna üzülmemesini, ikimiz beraber arayıp bulabileceğimizi, eğer bulamazsak başka bir çaresini arayacağımızı söyledim. O da sessizce benimle aramaya devam etti, ancak bulamadık; sanırım okulda unutmuş. Üzüldüğünü fark edince ona, yeşil renkte boyası olmamasına rağmen, bizim bu ağaçları yeşil renge boyayabileceğimizi söyledim. Bunu nasıl yapacağımızı sorduğunda ona, "renkleri karıştırarak" cevabını verdim. Ama onu direk elindeki boyalarla göstermek istemedim, olaya biraz heyecan, biraz gizem katmak istedim. Mutfağa gittim ve oğlumu da yanıma çağırdım ve ona bazı renklerin karışımından, farklı renklerin nasıl ortaya çıkacağını göstereceğimi söyledim. Bunun için gerekli olan malzemelerimi masanın üzerine koydum. Bu malzemeler: 
- Yedi bardak su
- Kırmızı, sarı, mavi gıda boyası
- Kağıt havlu
Öncelikle bütün bardakları su ile doldurduk. Sonra en baştaki ve en sondaki bardağa mavi gıda boyası döktük. Daha sonra üçüncü ve beşinci bardağı da sırasıyla sarı ve kırmızı gıda boyaları koyduk. Yani aradaki ikinci, dördüncü, altıncı bardaklarda sadece saf su olacak şekilde gıda boyalarımızı bardaklara dökmüş olduk. En sonunda ise, kağıt havluları katlayarak iki bardak arasında bağlantı kurduk. Bunu bütün bardaklarda gerçekleştirdik. 
Daha sonrasında oğluma, şimdi akşam yemeği yiyeceğimizi ve bu yemek esnasında oluşacak olan bardaklardaki görüntüyü birlikte seyredeceğimizi söyledim. Yemek sonrasında ise saf suyla dolu olan bardakların, yanlarındaki iki bardağın renklerini kağıt havlu aracılığıyla kendine çektiğini ve yeni renkler oluşturduğunu gözlemledik. Oğluma dönerek "Şimdi, resmindeki ağaçları boyamak için yeşil rengi nasıl elde edebileceğini öğrendin mi?" diye sorduğunda hemen, mavi ve sarıyı karıştırarak bunu elde edebileceğini söyledi. Ben de bu yapmış olduğumuz küçücük deney sayesinde ona hem renkler hakkında önemli bir bilgi vermiş, hem de bu görsel şölen eşliğinde yemek yerken, gözlem yaparak öğrenme becerimizi geliştirmiş olduk. Herkese tavsiye edebileceğim bu etkinliği yapacak olanlara şimdiden bol eğlenceler diliyorum...🎨🎨🎨


18 yorum:

 1. harika bir etkinlik, biz de bunu buzla yapmıştık, gıda boyalı suları buz kalıbında dondurmuştuk çok eğlenceli gerçekten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, buzla yapmak hiç aklıma gelmemişti. Gerçekten çocuklar için çok eğlenceli oluyor. Hatta sadece çocuklar için değil, ben bile yaparken çok heyecanlanıyorum ve bitirince mutlu oluyorum. Çok güzel uğraşlar bunlar.

   Sil
 2. Sizin bu etkinlik işi gerçekten takdire şayan. Ben bu konularda tam bir yetenek düşmanıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok kolay. Yazarken sanki uzun bir şey yapıyormuşuz gibi gözüküyor ama, inanın bir çok etkinliğimiz hazırlaması ve yapmasıyla 5 dakikayı geçmiyor. Hem de günümüzde farklı bir renk katıyor.

   Sil
 3. Oldukça güzel bir etkinlik teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok güzel ve eğlendirici. Bu güzel yoruma asıl ben teşekkür ederim

   Sil
 4. Yeşili de ana renklere katmışlardı bizimkiler ilkokuldayken, mantığını hiç anlayamamışımdır. Şimdi o geldi aklıma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynısı bizdede olmuştu. Neyse sonradan doğrusunu öğrendik 😊
   🎨🎨🎨

   Sil
  2. Yok çocuklar değil, okulda öyle öğretiliyordu. Hâlâ öyle mi diyorlar bilmiyorum.

   Sil
  3. Ben de okuldan bahsetmiştim. Bizim öğretmen de yeşili ana renk diye öğretmişti. Sonra öğretmen değişince diğer öğretmen ara renk demişti. Şimdi ara renk diye öğretiliyordur mutlaka.

   Sil
 5. Çok güzelmiş,yine harika bir etkinlik:)

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir etkinlik gerçekten :))

  YanıtlaSil
 7. Renklerin karışımı beni bile bu yaşta çok mutlu ediyor :)

  YanıtlaSil
 8. oleeeey ne güzel buluuuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ben de çok sevdim. Çocuklar da çok eğlendi. 🎨🎨🎨

   Sil