Deutsche Kinderbücher

Etiketler

2 Nisan 2018 Pazartesi

Evde Sahte Akvaryum ve Balıklar
Dün çocuklarla beraber Sea Life'a gittik. 🐠🐟🐋🐬Çok yoğun ve yorucu, ama bir o kadar da eğlenceli geçen bir günün ardından, eve geldikten sonra benim çocuklarda bir akvaryum hevesi isteği baş gösterdi. Ancak yaz tatilinin yaklaşması sebebiyle, uzun bir süre evde bulunamayacağımızdan ve akvaryumu da yanımızda götüremeyeceğimizden dolayı, bu isteklerini biraz ertelemeleri gerektiğini söyledim. Ancak ne yaptıysam, ne söylediysem ikna etmekte gerçekten zorlandım. Onlara, akvaryum heveslerine küçücük de olsa bir gem vurabilmek için küçük bir gösteri yapmaya karar verdim. Aslında bunu yapmayı uzun zamandır düşünüyordum ama bugün zamanlaması "cuk" diye oturdu. Zaten çocukların derdi akvaryum ve balık sahip olmak değil, sadece birkaç kere onların suyun içerisindeki hareketlerini izlemek ve sonra yine oyuncaklarıyla, kitaplarıyla, filmleriyle kendi dünyalarına geri dönmek. Küçük bir heves kırıntısı, büyük bir heyecan arayışı sadece. O yüzden bu yaptığımız küçük gösteri onları hem çok eğlendirdi hem de akvaryum ve balık alma isteklerini bastırdı. Sanırım birkaç günde bir bu gösteriyi tekrarlarsak, akvaryum almayı yaz tatilinden sonraya kadar rahatça erteleyebiliriz. Ayrıca yapması da çok basit. Şunu da itiraf etmeliyim: Ben de  bunu yaparken en az çocuklar kadar keyif aldım diyebilirim. "Ne yaptık, nasıl yaptık?" diye soracak olanlara hemen anlatayım. Bir avuç beyaz kuru fasulye aldım ve bunlara su bazlı bir kalemle göz yaptım. (Zor gibi düşünülmesin, sadece fasulyelerin üzerine sekiz-on tane nokta yaptım.) Daha sonra boş bir kavanozun yarısından fazlasını suyla doldurdum. Suyun içerisine yarım çay bardağı sirke iki yemek kaşığı da karbonat döktüm. Ardından hemen fasülyeleri de içerisine attım. O kadar mükemmel bir görüntü oluştu ki anlatamam. Fasulyeler, aynı balık gibi görünerek hareket etmeye, yukarı aşağı gidip gelmeye başladı. Hemen çocukları yanıma çağırdım ve oluşan görüntüyü izlemelerini istedim. Küçük oğlum kavanozun içerisindekileri gerçekten minik balıklar zannetti. Karbonat ve sirkenin etkisi yavaş yavaş azaldıktan sonra, balıklarımızın (yani fasulyelerimizin) hareketi de yavaşladı ve en sonunda hepsi dibe çökerek oradaki yerlerini aldılar. Hareketleri sona erince de fasulye oldukları tamamen belli oldu. Küçük oğlumun biraz hayal kırıklığına uğradığını anladığımda, kavanozun içerisindeki sahte balıkları yine hareket ettirmek isteyip istemediğini sordum. O da heyecanla istediğini söyleyince, bu kez sirke ve karbonatı ona verdim ve kavanozun içerisine dökmesini söyledim. Hatta dökmeden önce kavanozun içerisine geçen yaz deniz kenarından bulduğumuz iki tane deniz kabuğunu da koyduk ki, tam akvaryum görüntüsü oluşsun. Oğlum sirke ve karbonatı döktükten saniyeler sonra fasulyelerimiz yine yukarı aşağıya hareket etmeye başladı. Bu yaptığımız görsel bu şölen bana geçen haftalarda yapmış olduğumuz "Zıplayan Mısırlar" deneyimizi hatırlattı. 
Bu çalışmayı yaparken çocuklar o kadar çok eğlendi ki dünkü gittiğimiz Sea Life gezisi belki de bunun gölgesinde kaldı diyebilirim. Evde yapılabilecek çok çok çok basit olan bu çalışmayı tüm annelere ve çocuklara tavsiye ederim. Hem güzel, hem kaliteli, hem de eğlenceli bir vakit geçirme etkinliği diyebilirim. Hatta bu kadar güzel bir çalışmayı biraz da bilgi ile taçlandırmak isteyenler için çocuklara, karbonat ve sirke bir araya geldiğinde kimyasal bir tepkime oluştuğunu, bunun sonucunda karbondioksit gazı ortaya çıktığını ve fasulyeleri hareket ettirdiğini söyleyebiliriz. Böylece hem eğlenmiş hem de öğrenmiş olacaklar. Yapım aşamasında kullandığımız malzemelerimiz ise: 
- Bir adet boş kavanoz
- Su
- Bir avuç beyaz kuru fasulye
- Sirke
- Karbonat
- Balıklara göz çizmek isteyenler için ise su bazlı kalem (Tabi bu olmasa da olur)
Yapacak olanlara şimdiden bol eğlenceler diliyorum. 

16 yorum:

 1. Sodaya attığımız kuruüzümler geldi aklıma, onlar da çok eğlencelilerdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, aynı böyle aktivitelerde soda=karbonat+sirke

   Sil
 2. nerden geliyo bunlar senin aklınaaa ne kadar pratik zekalısın sen yaaaaa bu aklımda kalsın da yaparım akraba çocuklarısınaaaa oleeey ne tatliş bişi buuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tavsiye ederim, güzel oluyor. Teşekkürler 😊

   Sil
 3. Yine harika ötesi bir yetenek. Gerçekten balık zannettim, mükemmel olmuş!
  Bu arada bir hususta size danışmam lazım, melissaakpinar04@gmail.com mail adresinden bana ualaşabilir misiniz acaba?

  YanıtlaSil
 4. Harikaymış. Bunu uygulayacağım. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, tavsiye ederim. Güzel ve eğlenceli...

   Sil
 5. Çok eğlenceli ve güzel bir aktivite olmuş. Ben de çocuklarımla bunu yapacağım. Fikir için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 6. Beğenmenize sevindim ve kesinlikle tavsiye ederim,çok eğlenceli ve güzel

  YanıtlaSil
 7. Harika olmus gercekten 😊

  YanıtlaSil
 8. ÇOK GÜZEL BİR AKTİVİTE OLMUŞ...

  YanıtlaSil