Deutsche Kinderbücher

Etiketler

18 Temmuz 2018 Çarşamba

Yaratıcı Düşünme

Bugün çok güzel bir kısa film izledim. Filmin sonunda verilmiş olan düşünceye tam olarak % 100 katlıyorum diyemesem de, haklılık payı maalesef ki oldukça yüksek. Küçücük bir patlamış mısırı bile yüzlerce nesneye benzetebilen, ya da gökyüzündeki bulutlara bakıp tahmin edemeyeceğiniz kadar çok benzetmelerde bulunan bir çocuk, bir bakmışız ki, ne öğrendiğinin farkında bile olmadan, yapmış olduğu ezberlerin içerisinde kaybolmuş. Bu yüzden öğretmenlere çok iş düşüyor. Çocuklara öğrenmeleri gereken şeyleri ezberden ziyade, anlayarak zihinlerine yerleşmesini sağlayacak yöntemler bulmak ilk hedefleri olmalıdır. Tabii ki bunu, evde anne babalar da desteklemeli ve geliştirmelidir. Ben bu videodaki annenin tutumunu çok beğendim. Çocuğunu teselli ederken, bir yandan da ona çok güzel başarıya gidecek bir yol gösteriyor ve ona karşı olan inancını, güvencini gösteriyor.
Ayrıca çocuğun sınıf arkadaşlarının tutumu ise tam bir klasik örnek. Her zaman söylediğim gibi, çocuklar birbirleri karşısında çok acımasızlar. Kimi nasıl vurabileceklerini çok iyi bilirler. Bu yüzden çocukları hem böyle acımasız olmamaları için eğitmek, vicdani duyguları kalplerine yerleştirmek; hem de böyle bir durumla karşı karşıya geldiklerinde, duygusal durumlarının güçlü olabilmesi için psikolojik olarak hazırlamak gerekiyor. Tabii ki bu öncelikle evde, daha sonra okulda gerçekleştirilmeli. Yani ev sadece yemek yiyip uyuma alanı, okul da sadece 2 + 2 =4, H2O= su ... vb. bilgilerin edildiği bir kurum olmamalıdır. Çocukların yaratıcı düşüncelerinin her iki alanda da geliştirilmesi ve pekiştirilmesi gerekmektedir. 


6 yorum:

 1. Bu konuda ailelere de çok iş düşüyor ve ben senin yaptıklarını okudukça takdir ediyorum gerçekten çok güzel şeyler yapıyorsun çocuklarınla gerçekten öğrenmelerini sağlıyorsun

  YanıtlaSil
 2. Çocukların hayallerinin önüne geçmemek gerek. Çok etkileyici bir kısa filmdi. Teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, bence de etkileyici bir filmdi. 😊

   Sil
 3. sen bunları bizim eğitim sistemimize söyleeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben buradan bağıra bağıra söyleyeyim de inşallah duyan olur. 😉

   Sil