Deutsche Kinderbücher

Etiketler

26 Temmuz 2018 Perşembe

Çocuk İşçiliği
Çocuk işçiliğine kesinlikle hayır! Ancak çocukların yaş seviyelerine göre, ev içerisinde ya da dışarıda bir takım  işlerin ucundan tutmasını kesinlikle çok önemsiyorum. Herkes başarılı, zeki, kariyer sahibi bir çocuk sahibi olmak ister. Bunun için bir çok uğraş verir. Pahalı özel okullar, ek dersler, en prestijli dershaneler, vb.  Sonuçta çocuk çok başarılı bir avukat, saygın bir mühendis, kaliteli bir doktor da olabilir. Ancak bir kavanoz kapağını açamayan, duvara bir çivi çakamayan, kendi söküğünü dikemeyen,  hatta bir yumurta kırıp pişiremeyen birçok yetişkin  tanıyorum. Bunların birçoğu da yukarıda bahsetmiş olduğum meslek gruplarından. Fizik, kimya, biyoloji, matematik, İngilizce, Almanca vb. belli bir yaştan sonra da öğrenilebiliyor. Ancak bazı temel beceriler küçüklükte kazanılmalı. Bunun temeli de kesinlikle çocuklukta atılmalı. Tabii ki çocuklar kazma-kürek ile yorulasıysa çalıştırılmamalı, sarmalar, dolmalar yaptırılmamalı.  Evin ihtiyaçları çocuğa karşılattırılmamalı. Ancak yukarıda da söylemiş olduğum gibi; temel bilgiler, beceriler kazandırılmalı, gösterilmeli, öğretilmeli.


Kısa bir tatil molası
 Görüşmek üzere...

11 yorum:

 1. Çok haklısınız. Bazı şeyler küçükken kazandırılmalı .İyi tatiller diliyorum size...

  YanıtlaSil
 2. Çok haklısın.

  İyi tatiller :)

  YanıtlaSil
 3. ana okulları da bunun için olmalı..hem devletin hem de ailelerinde yapması gereken bazı kurallarda olmalı bence..dediklerinize aynen ben de katılıyorum..emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
 4. Kesinlikle çocuklar kendi ihtiyaçlarını görecek kadar yetiştirilmeli. En azından kendi karnını doyursun, makineye kendi çamaşırlarını neye göre ayırıp atacağını bilsin. Her şeyi çocuklara hazır vermek doğru değil. İyi tatiller canım :)

  YanıtlaSil
 5. tatilde misin seeeen iyi tatilleeer :)

  YanıtlaSil