Deutsche Kinderbücher

Etiketler

9 Temmuz 2018 Pazartesi

Yap-Boz

El göz koordinasyonu ve dikkat geliştirme, parça bütün ilişkisini kavrama, özgüven kazanma, sınıflandırma ve sıralama gibi çok önemli kazanımları çocuğunuza dozunda ve en önemlisi, eğlenceli vakit geçirerek vermek isteyenler için en güzel etkinliklerden biri de tabii ki yapbozlar (puzzle).
Yapbozlar, çocukların zihinsel, fiziksel ve duyusal gelişimi için çok önemli aktivitelerdir.
Birbirinden farklı, anlamsız, karışık duran bir sürü parçanın, birleştirilerek anlamlı bir bütün haline getirilmesi zihinsel bir beceri gerektirir. Bunu yapan çocuk, problem çözme, sınıflandırma, bütünleştirme gibi bir çok zihinsel beceriyi kullanır.
Yapbozu yaparken, küçük kaslarını kullanır ve tekrarlanan egzersizlerle bunu geliştirerek, fiziksel gelişimini kuvvetlendirir.
Yapbozu tamamladığında ise, başarmış olmanın sevinci onun özgüven kazanmasını ve kazanmış olduğu özgüveni geliştirmesini sağlar. Özgüven ise çocuğun kişilik gelişimi için çok önemlidir. Bu sayede çocuk, yapmış olduğu yapboz aracılığı ile duygusal gelişimine de katkı sağlamış olur.
Biz de tüm bunları gerçekleştirmek ve eğlenerek öğrenmek amacıyla Eren'le güzel bir puzzle çalışması yaptık. 2-3 yaş aralığındaki çocuklar için tahta ve az parçalı puzzlelerin ideal olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden biz de az parçalı, tahtadan ve taşıt figürleri olan bir puzzle aldık ve eğlenceli dakikalar geçirdik. Oyunun adının hakkını verircesine yapıp yapıp bozduk. Herkese tavsiye ederim.
Bu arada Eymen de boş durmadı ve çok güzel bir Almanca/Türkçe kitap okudu. Çift dilli kitapları çocuklar için, hatta dil öğrenen yetişkinler için çok faydalı buluyorum. Eymen'in bu sıralar gitara merağı olduğundan dolayı "Ada'nın Gitarı" isimli bir kitap seçti ve 2 saat içerisinde bitirdi. 


Bu arada geçen günler paylaşmış olduğum "Eymen'in Çim Topu" isimli paylaşımımı okuyanlar için, çimimizin gelişimini paylaşmak istedim. Maşallah çok güzel büyüyor. Yakında çimleri biçmeye başlayacağız😊

6 yorum:

 1. Yap-bozları bizim kız da çok seviyor. Çimler de ne güzel olmuş öyle.:)

  YanıtlaSil
 2. Yapboz kurtarıcıdır,benim kızlar da çok sever şu an memlekette tatile geldik 1 yapboz aldığıma çok pişman oldum🙄

  YanıtlaSil
 3. Bir yaşındaki çocukların bile tablete, telefona yöneldikleri günlerde ne güzel etkinlikler böyle... Tebrikler.

  YanıtlaSil
 4. Bu tahta yapbozlarla cok oynadik gercekten cok oyaliyor.

  YanıtlaSil
 5. çim topu ne tatlııııı :) yapboz hastasıyım yaaa :) şimdilerde beşbin parçalıkları yapıyom :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh maşallah, benim rekorum 2000 parça 😉

   Sil