Deutsche Kinderbücher

Etiketler

14 Temmuz 2018 Cumartesi

FHXB

Yaz tatili geldi, karneler alındı. Şimdi sıra tatilde. Çocuklarla yapılabilecek en güzel kültür gezilerinin  başında tabii ki müzeler gelir. Biz bugün evimize en yakın, küçük ve çocukların ilgisini çekebileceğini düşündüğüm FHXB Müzesi'ni tercih ettim. Tercihimde de yanılmadığımı, oraya gittikten sonra iyice anladım. Çocuklar oldukça ilgilendiler ve epeyce de bilgilendiler.  Zaten hedefim de buydu. Hem eğlensinler, hem öğrensinler istemiştim. Müzenin ilk katında, bizim oturduğumuz semtin sokaklarının eski zamanlardaki maket hali vardı.  Oradan evimizin yerini bulduk ve şimdiki hali ile kıyasladık. Eymen için çok ilgi çekici oldu. Bazı yerlerin aynı kaldığını, bazı yerlerin ise oldukça değiştiğini çok güzel bir şekilde görmüş; küçük de olsa, bir tarih dersi almış oldu.

Müzenin ikinci katında sürekli yenilenen resim sergileri bulunuyor. Burada sergideki fotoğraflara bakıp, portrelerin kimlere ait olduğunu okuduk. Bu katta gördüklerimiz, hem benim, hem de çocuklar için güzel bir genel kültür bilgisi oldu.

Üçüncü katta ise yere çizilmiş olan kocaman bir Berlin haritası var. Bu haritada bazı noktalar numaralanmış. Bu numaralanmış noktalar ile ilgili tarihi bilgileri kulaklıkla dinlenip, bilgi sahibi olunabiliyor. Biz de öncelikle kendi evimizin bulunduğu noktayı,daha sonra Eymen'in okulunun
bulunduğu noktayı dinledik.  Oldukça akıcı bir dille anlatılmış olan bu bilgilerin bir çoğu, benim için de yeni öğrenmiş olduğum bilgiler arasına katıldı. Sanırım bu kat için 5-6 saat daha  gerekiyordu. Ancak  hem yorulan, hem de acıkan çocuklar için bugünkü gezimizi kısa tutmak zorunda kaldık.  En kısa zamanda, kaldığımız yerden devam etmek üzere müzeyi terk ettik. Berlin'i gezecek olanlar için
tavsiye ediyorum.6 yorum:

 1. Müzelere gittiğimizde biz de çok eğleniyoruz. Kendimize en sevdiğimiz objeyi seçeriz, çok karmaşık bir isim gördüysek akılda tutma yarışması yaparız, çocuklar inanılmaz çok şey öğreniyorlar oralarda :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Kalıcı öğrenme işte böyle gerçekleşiyor.

   Sil
 2. Biz decok severiz. Bize daha yaz tam gelmedi bahar havasi gibi.

  YanıtlayınSil
 3. ne güzeeel. eski hal yeni hal ve kulaklıkla dinleme kısmı ve okul kısmı ne güzel olmuuuş :)

  YanıtlayınSil