Deutsche Kinderbücher

Etiketler

27 Mayıs 2018 Pazar

Padişaha Atılan TokatFatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen 
“Ben Padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. 
Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyordu. Ancak gün geldi artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.
Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. 
“Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. 
Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. 
“Padişahım oğlunuz, ciğerpareniz Mehmet çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor” deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.
II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.
Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. 
Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.(alıntı)

18 yorum:

 1. Vayyyyy gerçek midir bilmem ama süper çok etkileyici

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçen yıl bir yerde okumuştum. Bugün de karşıma çıkınca paylaşayım dedim. Evet, etkileyici ama doğruluğunu bilemiyorum. 😊

   Sil
 2. vay yaa demek ki boşuna padişah olunmuyor :)

  YanıtlaSil
 3. Bunu daha önce de okumuş ve etkilenmiştim. Yine etkilendim. Çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsun Berlin'ciğim :)) Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorum için asıl ben teşekkür ederim 💕

   Sil
 4. Ayy çok güzeldi
  Çok güzel bir paylaşımdı
  😍
  Doğruluğunu bende bilmiyorum ama etkilendim

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten çok güzel demeki kolay olunmuyormuş padişah 😊emeğine sağlık canım benim çok güzel bir paylaşımdı sevgiler 😊👏🌸

  YanıtlaSil
 6. Padisahin bile olgun ve tecrübelisi seviliyor 😂😂😂

  YanıtlaSil
 7. çok etkileyici ve aynı zamanda şaşırtıcı bir hisse..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz. Evet aynen dediğiniz gibi hem etkileyici hem de şaşırtıcı.

   Sil
 8. Fatih Sultan Mehmet'in o anki yüz ifadesini keşke görebilseydim:)

  YanıtlaSil