Deutsche Kinderbücher

Etiketler

12 Mayıs 2018 Cumartesi

Blog Muhasebesi Mimi
Sevgili Blogcu Sultan yeni bir mim başlatmış; sevgili Yıldız ve Sibella'da beni mimlemiş. Ben de severek ve büyük bir keyifle soruları cevapladım. Kendilerine bir kez daha buradan teşekkür ederek, kendi blog muhasebemi sizinle paylaşmak istiyorum.

 • BLOG ALEMİNE NASIL GİRDİN?
Blog alemine girişim, damdan düşercesine oldu desem yalan olmaz. Asıl niyetim, çocuklarla birlikte yaptığımız etkinlikleri bir kenara yazmak ve bunları bir şekilde toparlayıp kitaplaştırmaktı. İleride ellerinde çok güzel bir hatıra kitabı olsun istiyordum. (Bu düşüncem hala devam ediyor.) Birkaç sayfa yazı yazdım ve bilgisayarıma kaydettim. Sonra, bilgisayarın başına bir iş gelir de, yazdıklarım silinirse diye bir endişeye kapıldım ve yazdıklarımı internet ortamında paylaşmaya karar verdim. Hem kalıcı, hem de kaliteli olarak nereye yazabileceğimi düşünürken, aklıma blog açmak geldi ve aniden açtım. İyi ki de açmışım. Güzel arkadaşlar, farklı tecrübeler edindim. 

 • HANGİ BLOG SANA İLHAM OLDU?    
Ben blog sayfamı açmadan önce, blog ile ilgili hiç bir fikrim, takibim, hatta ilgim yoktu. Bu nedenle başlangıçta ilham aldığım biri olmadı. Ama ilk yazılarımı yazıp sayfamda paylaştığımda, bana yardımcı olan sevgili Momentos oldu ve beni cesaretlendirdi. Buradan tekrar teşekkür ediyorum. Daha sonraları ise sevgili Deeptone, daha çok çevre edinmeme yardımcı oldu ve blog alemine, sayesinde iyice adapte olmuş oldum. Yine kendisine teşekkürü bir borç bilirim. 

 • BLOGA YAZDIĞIN İLK YAZI İLE SON YAZI ARASINDA FARK VAR MI?
Aslında amacım bloğumda sadece çocuklarla evde yapmış olduğumuz aktiviteleri yayınlamaktı, ama araya mimler, hikayeler, etkinlikler, ev dışı etkinlikler de girmiş oldu. İlk yayınım "Pamukta fasulye yetiştirme deneyi"burada  idi. Son yayınım ise bugünkü "Suda Yüzen Ataç Deneyi"burada oldu. İçerik olarak baktığımda, aslında pek fark yok. İkisi de çocuklarla evde yapmış olduğumuz aktivite örneği. 
Ama başlangıçta fotoğraf eklemeyi beceremediğimden, ilk yazılarımda pek fazla fotoğraf yok. Sonraları öğrenince bol fotoğraflı yayınlar eklemiş oldum. Ara ara o eski yaptığımız etkinliklerle ilgili telefonumda fotoğrafları buldukça, sonradan ekleyerek güncellemeye çalışıyorum ama tabi tek tük buluyorum. Yani kısacası içerik olarak pek fazla fark olmasa da, şekil olarak bayağı farklı diyebilirim.

 • YAKIN ÇEVRENDEKİ İNSANLAR BLOGUNU BİLİYOR MU?
 Evet biliyorlar, hatta benden ilham alıp seni blog sayfası açan yakınlarım bile oldu😊

 • ŞUAN BU MİM YAYINI İLE BİRLİKTE BLOGUNDA KAÇ YAZI VAR VE KAÇ SAYFA GÖRÜNTÜLENMEN VAR?
Şu an bu mim yayını ile birlikte bloğumda toplam 79 yazım ve 15.446 görüntülenmem var. 

 • HANGİ BLOGUN GÖRÜNTÜLENMESİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORSUN?
Momentos
Deeptone 
Akan Zaman (Halil Gönül)
Sevde'nin Şiirleri
Pelinpembesi
Herteldenşef
Film Gündemi
Handan (Bir)
Sessiz Kaldım
Veee bu mimi okuyup da yapmak isteyen herkes...


16 yorum:

 1. Çok güzel cevaplar ama en güzeli senden ilham alınıp yapılması.:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok güzel bir duygu. Teşekkürler 🤗

   Sil
 2. Ben bloğumu kendimi bylmak için açmıştım sonra çocuklarıma hatıra olarak devam ettim. Arada açıp okurlar, kendi hikâyelerine kıkırdarlar. Bir de onlara blog yazdırabilseydim ne güzel olacaktı. Neyse Metehan Kanada'da yazdı bir yıl, o da birşeydir :)

  Ben de mimlenmişim. Salı günü bloğumun yaş gününde yapmayı düşünüyorum :)

  Yazı dolu nice yıllara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence çocuklara bırakabilecek en güzel miras. Siz de çok güzel düşünmüşsünüz. Ayrıca şimdiden nice mutlu senelere. Bol yazılı, bol okumalı, bol paylaşımlı nice yıllarınız olsun. Sevgilerimle

   Sil
 3. :)) herkes mi bir haber olur blogdan :)) bende öyleydim :) çok keyifli olmuş emeğine sağlık bolca sevgilerrrr :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, her ustanın bir acemilik, bir çıraklık dönemi varmış. İlk başlarda fazlaca acemiydim ama şimdi çıraklığa doğru ilerliyorum. Ben de de bolca sevgiler.🤗

   Sil
 4. Kendinizi açıklamak için güzel bir mim olmuş diyelim. Bu mim olayının ilk nereden çıktığını bulamamış olsamda bazen güzel etkinlikleri oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, mimler bloglara renk katıyor. Teşekkürler 😊

   Sil
 5. Bloglarımızı aslında hepimiz, hayatlarımızdan bazı anları kaydetmek için açmış olsak da, içine girince durum değişiyor, bir paylaşım sitesi oluyor. Yani öyle mimler ve diğer etkinlikler de araya giriyor, karşılıklı muhabbet etmek gibi bir şey oluyor onlar da. Ve bence onlar güzel bir renk katıyor bloglarımıza, mola verdiyor bizlere.
  İyi ki açmışsın bloğunu, sana rastlamış olduğum için mutluyum ben, daha çok seneler birlikte paylaşmaya devam edelim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten iyi ki açmışım diyorum ben de:) Bu sayede çok güzel dostluklara, farklı bakış açılarına, zengin düşüncelere yelken açmış oldum. Sana rastladığım için ben de çok memnunum. İyi ki varsın🤗

   Sil
 6. yazmışsın bilee, süperrr , çok keyifle okudum, yine diyorum bir gün çocuğum olursa burayı kaynak kullanacağıım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveeet, dün gece çocuklar uyuyunca hemen yazdım. Teşekkürler 😊
   Kaynak sayfa olacağım için de çooook memnun oldum❤️

   Sil
 7. Umarım ilerde güzel bir kitap yaparsın yazdıklarını. Sayfaları her çevirişte başka başka duyguları, anıları hatırlarsın. Çünkü bir nevi blog yazarak anılarımızı, yaşadıklarımızı da biriktirmiş oluyoruz değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah gerçekleştiririm. Ne güzel bir albüm olur. Sevgilerimle 🤗

   Sil
 8. ayyyyy demek toprakta nasıl organik blog yetiştiririz diye düşünerek başladın yazmaya hihi :) mimlediğini görmeden yazmışım hıms artık bi daaki sefere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😀😀😀 Toprakta nasıl organik blog yetiştirip, onu kitaplaştırırız diye başlamışım galiba. Pratik zekana ve böyle yorumlarına da bayılıyorum. Evet, bir dahaki sefere, başka bir mimde, yine mimlerim seni. 🤗

   Sil