Deutsche Kinderbücher

Etiketler

4 Mayıs 2018 Cuma

Çocuk Kalbi


"Şunu asla unutma Enrico, yaşadığın sürece çok acı günlerin olacak. Ama bana göre bunlardan en acısı, anneni kaybettiğin gün olacaktır."
 -Edmondo de Amicis-


Eğitim bilim uzmanları tarafından, dünyanın en faydalı çocuk kitabı seçilen Edmondo de Amicis'in Çocuk Kalbi adlı kitabını Fransızca'ya çeviren yazar A. Piazzi, bu kitap için:
"Bu kitabı okumayan çocuk mutsuzdur. Bu kitabı çocuklarına okutmayan anne-baba ve öğretmenler sorumludur. Ve bu kitabın girmediği okul, okul değildir" demiştir. 
Kitap, şu anda ikinci sınıfta okuyan oğlum Eymen'in gelişimi için uygun olduğundan, ben de İtalyan yazarın ailelere bırakmış olduğu büyük sorumluluğu tamamlayabilmek amacıyla, oğlumla birlikte okumaya karar verdim. Çocuklarıma, çevresindeki insanlara saygılı davranmayı, yardımlaşmanın önemini ve paylaşmayı, doğruluğu, dürüstlüğü mutlaka her anne gibi ben de aşılamaya çalışıyorum. Bunu "Çocuk Kalbi" kitabıyla da pekiştireceğimi düşündüğümden, bu kitabı satın aldım ve posta aracılığıyla dün akşam elimize ulaştı. Yıllar önce okumuş olduğum bu kitapta, üçüncü sınıfta okuyan Enrico isminde bir çocuğun bir ders yılını kapsayan olaylar, "günlük" formatında yazılmıştır. Bu kitap sayesinde, oğlumun da günlük tutmaya karşı bir ilgisinin oluşacağını da düşündüğümden, bir taşla birkaç kuş vurma planları yapıyorum. Hem kitap okuyarak okuma seviyemiz ve kelime hazinemiz gelişecek, hem kitabın içerisinde verilmeye çalışılan kazanımlar (sevgi, saygı, yardımlaşma, paylaşma, iyilik…) pekişecek, hem de yavaş yavaş günlük tutma becerisi kazanacağız. Tüm anne ve babalara tavsiye edebileceğim güzel bir kitap olduğundan, sizlere de tanıtmak ve bu şekilde paylaşmak istedim. Herkese sevgilerle…

7 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. ayy ben de geçen sene okuyup yazmıştım blogda. çok tatlı tabii :) bi de, pal sokağı var bayıldığıım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, o da çok iyi. Ben de çok seviyorum. 🤗

   Sil
 3. Aaaa, çocukluğumun rüya kitabı! Hala da lezzeti damağımda olan bir kitaptır o. ne kadar da çok etkilenmiştim o çocukluk yıllarımda. :)

  YanıtlaSil