Deutsche Kinderbücher

Etiketler

11 Haziran 2018 Pazartesi

Görünmeyen Para


Yine bir Hokus Pokus gösterisi daha.🎩

Dün havaların çok sıcak olmasından ve benim biraz yoğun olmamdan dolayı, çocuklarla ne dışarıda ne de evde hiç doğru dürüst bir şey yapamadık. Çocuklar açısından çok monoton bir gün oldu. Akşam saatlerinde ortamı biraz renklendirmek için küçük bir Hokus Pokus gösterisi yapayım dedim. Hepimiz oturma odasında otururken, ben mutfağa gittim ve ortadaki sehpanın üzerine iki bardak getirdim. Bardaklardan birini suyla doldurdum, diğerini boş bıraktım. Her iki bardağın altına da birer madeni para koydum. Eymen ve Eren'i hemen yanıma çağırdım. Sehpanın üzerindeki bardaklara bakmalarını ve neler gördüklerini söylemelerini istedim. Gelen cevaplar: 
Eymen: Bir adet içi su dolu bardak ve bir adet boş bardak ve onun altında para
Eren: (Parmaklarıyla ikiyi gösterip) su ve para dedi. Ben de ona para hangi bardakta diye sorduğumda, boş bardağı gösterdi.
Ben de almış olduğum bu cevaplar üzerine, iki bardağı da yukarı doğru kaldırdım. İkisi de şaşırdı ve "aaaaa" diye küçük bir şaşkınlık nidası attılar. Çünkü her iki bardağın altında da madeni para vardı. Ancak sadece içi boş olan bardaktaki para görünüyordu. İçi su dolu olan bardağın altındaki para ise hiç görünmüyordu. Neden böyle olduğunu sorduklarında; geçen hafta yapmış olduğumuz ışığın kırılması deneyini 👉 hatırlayıp hatırlamadıklarını sordum. Eymen hemen hatırladı. Eren, küçük olduğu için bu tür aktivitelerin, sadece yapılırken yaşanan heyecan kısmından faydalanabiliyor. Ancak eminim ki, ileride okuldaki derslerinde bu konuyu işlediklerinde, evde yapmış olduğumuz bu aktiviteler hem Eren, hem Eymen için mutlaka bir artı getirecektir. Eren küçük olsa da, yapmış olduğumuz bu çalışmalar illa ki zihninin bir köşesinde yer tutuyordur. 
Bu deneyimizin de ışığın kırılmasıyla ilgili olduğunu, cisimleri görmemizi sağlayan ışığın, havada, suda ve camda farklı davrandığını ve bunlardan birbirine geçerken kırıldığını tekrarladım. Bu kırılma esnasında cisimlerin ya farklı görüneceğini ya da hiç görünemeyeceğini yineledim. (Önceki deneyimizde ışığın kırılması sonucu kağıdımızdaki oklar farklı yönü göstermişti, bu deneymizde ise madeni paramız hiç gözükmedi.)
Amacımız, monoton geçen bir günün basit bir şekilde hareketlendirilmesi ve heyecan verici olmasıydı. Böyle güzel bir çalışmaya bilgiyi de ekleyerek, hem eğlenceli hem de eğitici bir hale getirmiş olduk. İster eğlendirmek, ister eğitmek amacıyla yapılabilecek bu güzel deneyimiz İçin gereken malzemelerimiz ise bardak, su ve madeni para. Yani her evde bulunabilecek bu malzemeleri, yararlı bir amaç için ister çocuğunuzla, ister yeğeninizle, ister torununuzla, ister kendi kendinize yapabilirsiniz. Herkese tavsiye ediyorum. Sevgilerimle.🤗


 12 yorum:

 1. Çocukların yeni şeyler öğrenmesi ve deneyimlemesi çok güzel. Tebrikler camım :)

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel etkinlikler yapıyorsunuz. Tebrikler. :)

  YanıtlaSil
 3. gerçekten harika, özellikle çocuklar açısından ilginç gelen bir uygulama olmalı. çok şanslı çocuklar. :)

  YanıtlaSil
 4. Bu yaz tatilinde çocuklara bol aktivite bol aksiyon lazım..iş yine annelere düşüyor tabi :)))) Para deneyi güzelmiş, aklımda :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bol aktivite, bol enerji, bol sabır...
   Hepimize kolay gelsin 😊

   Sil
 5. Ne yararicisin cok eglenir cocuklar 😊

  YanıtlaSil