Deutsche Kinderbücher

Etiketler

21 Haziran 2018 Perşembe

Değerler Eğitimi"Doğan Cüceloğlu bir seminerinde yere bir parça ekmek koymuş ve "Bu ekmeğe basabilecek birisi var mı?" diye sormuş salondakilere.
Hiç ses çıkmamış tabii.
"Sahneye gelip bu ekmek parçasına basana 100 dolar vereceğim" diye devam etmiş.
Salondan yine çıt yok...
Fiyatı artırarak 5000 dolara kadar getirmiş. Bu sırada salonda bulunanlardan birisi, "Hocam, istersen 500 bin dolar ver, yine bize o ekmeği çiğnetemezsin, boşuna uğraşma!" demiş.
Doğan Hocam da, "İşte değerler eğitimi budur" diye noktayı koymuş...
-
Para vererek ekmek çiğnetebileceğiniz insan sayısı yok denecek kadar azken, bedavaya yalan söyleyen, dedikodu yapan insanların bu kadar çok olması biraz garip değil mi?
Acaba yalan söyleme konusunda bu kadar hassas olamaz mıydık? Veya herhangi bir toplulukta birisi gıybet etmeye başladığında herkes tepki veremez miydi?
Yere düşen ekmeği çiğnememek için duyduğumuz hassasiyet, yerlerde sürünen bazı değerlerimiz çiğnenirken niçin kendini göstermiyor acaba?...
.
İlhami ATASEVER

5 yorum:

 1. Aslında ekmeğe de o kadar dikkat edilmiyor artık. Ne yazık ki insanların gözü önünde ekmeğin üzerine basan olmaz ama, çöpler ekmek dolu.
  Rasulullah efendimiz ekmeğe hürmet ediniz buyurmuştur. Bütün nimetlere de hürmet edilmesi gerekir.
  Eskiden insanlar kazara ekmeği ellerinden düşürseler, öpüp başlarına koyarlardı. Diğer değerler de böylece kaybolup gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle. İnşallah toplum olarak daha özenli oluruz.

   Sil
 2. ah ah evet evet bizim ülke yalan ve fesatta çok ileriiii :)

  YanıtlaSil
 3. Bu hikayeyi okumuştum. Yazık ki çöpe atılan ekmekleri gören yok.

  YanıtlaSil